KRAKÓW Podziemia Rynku i nie tylko w dniu 04.11.2018

KRAKÓW Podziemia Rynku i nie tylko w dniu 04.11.2018 r.
Utworzono: 06 wrzesień 2018

KRAKÓW

Podziemia Rynku i nie tylko

w dniu 04.11.2018 r.

Zarząd Gliwickiego Stowarzyszenia „ Niewidomy Globtroter” zaprasza na wyjazd w dniu 04.11.2018 r.

W cenie zawarte jest: przejazd autokarem na trasie Gliwice – Kraków,wejściówki do zwiedzanych obiektów z przewodnikiem, ubezpieczenie, poczęstunek w autokarze.

Ramowy program wyjazdu:

08.15 wyjazd z Gliwic parking koło Lidla ul.Toszecka 102
08.30 wyjazd z Gliwic Pl Piastów ( sklep rowerowy)
11.00 /11.30 zwiedzanie Podziemi Rynku Głównego w Krakowie

Ekspozycje

W Podziemiach znajduje się zarówno stała, jak i czasowa ekspozycja. Stałą ekspozycję, zatytułowaną Śladem europejskiej tożsamości Krakowa, udostępniono 3 dni po otwarciu muzeum, tj. 27 września 2010. Jest to multimedialne widowisko – podróż w czasie, w której można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. W czasie zwiedzania turystom towarzyszą odgłosy gwaru targu albo też płonących zabudowań. Wykorzystano liczne nowoczesne techniki multimedialne, np. urządzenia holograficzne do prezentacji rekonstrukcji budynków, mające stworzyć w muzeum atmosferę pozwalającą wczuć się w Kraków sprzed siedmiuset lat. Poza zwykłymi eksponatami, około sześciuset modeli można zobaczyć w trójwymiarze na jednym z 37 ekranów dotykowych. Na terenie muzeum znajduje się też ekran z pary wodnej oraz kilkadziesiąt wyświetlaczy i projektorów.

Podziemna ekspozycja przedstawia zarówno historię Krakowa, jak i związku tego miasta z Hanzą oraz ośrodkami handlowymi i kulturalnymi średniowiecznej Europy. Prezentowane zabytki (monety z XIV w., ceramika, ozdoby, średniowieczne narzędzia, 600-letnie przybory higieniczne) potwierdzają wielusetletnią tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim Rynku, a zachowane fragmenty brukowanych dróg świadczą o średniowiecznych technologiach budowy dróg. Proces nieustannego podnoszenia się poziomu rynku wraz z rozwojem cywilizacji przez kilkaset lat prezentują natomiast tzw. świadki archeologiczne – zachowane profile ziemne. Życie codzienne Krakowa dokumentują zgromadzone przedmioty: gliniane figurki, skórzane buty, kości do gry, pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony, a także groty tatarskich strzał. Unikatem na skalę światową jest 693-kilogramowa bryła handlowego ołowiu (tzw. bochen).

Zwiedzający wędrują pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad zachowanymi średniowiecznymi traktami, z których najstarsze datuje się na XI wiek.

czas wolny

przyjazd do Gliwic w godzinach wieczornych.

Zapisy i wpłaty do dnia 26.10.2018r. bądź do wyczerpania miejsc w autokarze.

Tel. 695 757 700

www.niewidomyglobtroter.pl

e-mail: niewidomyglobtroter@onet.pl